Vilkaviškis

Vienas senesnių Sūduvos miestų Vilkaviškis, istorijos metraščiuose minimas nuo XVI a. pradžios.

1660 m. Vilkaviškiui buvo suteiktos Magdeburgo teisės. Miestas įsikūrė Šeimenos ir Vilkaujos upių santakoje. Jame gyveno daug pirklių, amatininkų, nes per Vilkaviškį ėjo kelias į Prūsiją. Didžioji bendruomenės dalis buvo žydai, todėl Vilkaviškyje stovėjo viena seniausių ir gražiausių Lietuvoje medinių sinagogų, statyta daugiau kaip prieš 400 metų. Deja ji karo metu buvo sunaikinta. Dabar yra išlikęs tik paminklinis akmuo.

Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus (Paežerių dvaras)

Unikaliausias Sūduvos krašto dvarų kultūros paveldo objektas. Paežerių dvaro pradžia turėtų siekti seniausių Sūduvos dvarų kūrimosi laikus – XVI-XVII a. Rūmus iš visų pusių supa dvaro parkas ir sodas, užimantis 12 ha plotą, kuris šiaurinėje dalyje ribojasi su Paežerių ežeru. Pietvakariniame vejos krašte – dvaro oficina su prie jos prisišliejusiu negotikinio stiliaus Belvederio bokštu. Dvaro rūmuose veikia Vilkaviškio krašto muziejaus parengtos gamtos, priešistorės, krašto ir išeivijos istorijos, žymesnių visuomenės veikėjų nuolatinės ekspozicijos. Nuo 2004 m. dvaro rūmuose įsikūręs ir Sūduvos regioninis kultūros centras. Galima užsisakyti edukacines programas: sviesto mušimas, nuotraukose sustojęs laikas, lino kelias, kaip gyveno mūsų senoliai ar kitą.

Kviečiame pasivaikščioti naujai įrengtu pažintiniu Upelio taku ir kartu apžiūrėti miesto sodą 1928 m. minint Savivaldybės dešimties metų sukaktį buvo nutarta Vilkaviškyje įsteigti miesto sodą ir jį pavadinti „Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečio jubiliejui paminėti miesto sodu“. Miesto sode vis dar auga keletas retesnių medžių. Arčiau Vytauto gatvės, netoli tilto, veši keturi aukšti gražūs maumedžiai, žaliuoja vešli didžioji pocūgė, kuri yra viena stambiausių Lietuvoje (bent 28 m aukščio ir 80 cm skersmens), yra didelė – virš 1,3 m skersmens pilkoji tuopa.

Žingsniuojant pažintiniu taku tiesiog būtina užsukti į Vilkaviškio Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo katedrą, kuri 2 pasaulinio karo metu buvo sugriauta iki pamatų, Lietuvos nepriklausomybės metu pilnai atstatyta ir įrengta. Žinoma būtina užsukti į Vilkaviškio autobusų stotį. Tai dar visai naujas statinys kuris labai papuošė miestą. Už architektūrinius sprendimus šis pastatas yra gavęs daug tarptautinių apdovanojimų.